Zespół Szkół w Staniszewie

 

Nawigacja

 • Dokąd Buty Poniosą

  12 maja 2015 roku był dla dzieci z Punktu Przedszkolnego „Iskierka” kolejnym porankiem teatralnym. Aktorzy teatru „Frajda” z Torunia zaprezentowali przedszkolakom spektakl pt.: „Dokąd buty poniosą”.  Na występ zostały zaproszone również dzieci z dwóch Oddziałów Przedszkolnych. Dzieci wkroczyły w świat pełen wzruszających wspomnień. Inscenizacja opowiadała o młodym szewczyku, który marzył o dalekich podróżach, lecz nie mógł sobie na to pozwolić gdyż opiekował się swoją babcią i miał na głowie cały zakład szewski. Podczas nieobecności starszej pani i jej wnuka w zakładzie, toczy się życie pełne opowieści o podróżach, których inicjatorami stają się buty. Okazuje się, że one najwięcej wiedzą o podróżach zarówno tych krótkich jak i długich. Tylko one niejedną  przeszły drogę. Buty opowiadały różne historie ze swojego życia. Strażackie mówiły o akcjach pożarniczo – gaśniczych, szpilki wspominały tańce, buty sportowe- wycieczki. W dzień 18- tych urodzin szewczyk dostaje najwspanialszy prezent- buty po tacie i czek na dużą sumę pieniędzy. Bez najmniejszego zastanowienia spakował rzeczy swoje i babci, a także zabrał wszystkie buty z zakładu. Nie zapomniał również o szarej myszce, dla której szewczyk był równie dobry jak dla wszystkich dookoła. Razem wyruszyli w daleką podróż, tym samym spełniając swoje największe marzenie. Aktorzy wraz z dziećmi śpiewali piosenki, a na zakończenie ukazali maluchom kulisy sztuki lalkarskiej, a niektórzy z nich mieli możliwość spróbowania swoich sił na scenie. Była to bardzo wzruszająca opowieść o spełnianiu swoich i cudzych marzeń.  Głównym celem wystąpienia było uzmysłowienie dzieciom jak ważne jest dążenie do spełniania własnych marzeń poprzez wytrwałą i ciężką pracę, a przede wszystkim przez bycie dobrym człowiekiem. Widowisko zapewniło maluchom moc wrażeń i doskonałej zabawy, a przy tym było bardzo pouczające. Nie zabrakło również zdjęć grupowych i gromkich braw. Niestety był to już przedostatni spektakl realizowany w ramach projektu „Gmina Kartuzy- Gminą Twórczej Aktywności Przedszkolaka”.

 • Dni Kultury Kaszubskiej - dzień czwarty

  To już ostatni dzień w naszym cyklu. Dzisiaj rozpoczęliśmy od podsumowania konkursu "Rodnô Mòwa". Najlepszym recytatorom z naszej szkoły wręczono dyplomy i nagrody. Wysłuchamo też ich recytacji. Następnie zaprezentował się nasz szkolny zespół pieśni i tańca Skòwrónczi. Nie był to typowy występ. Prowadząca zespół pani Małgorzata Jankowska z pomocą jego członków najpierw wciągnęła całą salę do śpiewu, a następnie próbowała nauczyć kilku tańców. Chętnych na szczęście nie brakowało, ale przekonali się oni, że nie jest to takie łatwe i lekkie zajęcie. Ostatnim elementem w programie Dni Kultury Kaszubskiej było podsumowanie rywalizacji międzyklasowej. W grupie klas I-III zwyciężyła klasa III. W kategorii klas IV-VI najlepsza okazała się klasa IV. Natomiast z klas gimnazjalnych najlepiej wypadli uczniowie klasy IIIA. Oni też zwyciężyli w klasyfikacji ogólnoszkolnej. Gratulacje! Najlepszy Kùch młodzowi przygotowały klasa III SP i IIIB Gimnazjum. Najlepsi w konkursie piosenki kaszubskiej byli uczniowie klasy V. Natomiast najlepszy kącik kaszubski przygotowali uczniowie klasy IISP.
  Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Dni Kultury Kaszubskiej w naszej szkole!

 • Dni Kultury Kaszubskiej - dzień trzeci

  W dniu dzisiejszym zawitał do naszej szkoły pan Karol Elas-Necel, kontynuator tradycji garncarskiej rodziny Necel z Chmielna. Ceramika Neclów jest najbardziej charakterystyczna dla tej gałęzi rzemiosła kaszubskiego. Pan Karol przeprowadził prawie dwugodzinne warsztaty dla dzieci z klas II-VI uczących się języka kaszubskiego. Najpierw krótko przedstawił historię rodu Neclów i ich tradycje garncarskie, potem omówił typowe wzory i wyroby oraz proces ich wytwarzanie. Następnie zademonstrował na kole, jak wytwarza się takie wyroby, poczym nastąpiła nahbardziej oczekiwana chwila, czyli własnoręczna twórczość uczniów. Nasi uczniowie z wielkim przejęciem i pomocą pana Necla modelowali swoje dzbany, dzbanki, misy, wazy i inne wyroby gliniane na kole garncarskim.
  Planowane na dziś podsumowanie konkurs Rodnô Mòwa ze względu na smutne wydarzenia w naszej parafii zostało przeniesione na jutro. Także jutro zamieścimy zdjęcia z dnia dzisiejszego.

 • Spektakl 112

  Dnia 20   maja   2015 r. w naszym przedszkolu w  Staniszewie o godzinie 9.00, odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Wybierz numer 112" w wykonaniu teatru: "Gargulec"  z Gdyni. Głównym celem spektaklu było zapamiętanie i zrozumienie do czego służy numer 112, kiedy go wybieramy i dlaczego nie wolno tym numerem się bawić. Wszystkie sytuacje wymagające użycia telefonu alarmowego zagrane zostały przez aktorów w jasny i ciekawy sposób, tak aby młody widz zrozumiał przekaz. Przedstawienie teatralne obfitowało również w piosenki, w których powtarzający się refren ułatwił zapamiętanie numeru 112. Ciekawe, krótkie akcje, niespodziewane wydarzenia oraz barwne postacie takie jak: strażak, lekarz, policjant, chochlik, Pan Telefon, czy dziewczynka o imieniu Ania sprawiły, że dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie a pytane przez aktorów z chęcią im odpowiadały. W tym dniu na przedstawienie przybyło 32 przedszkolaków zaś 5 było nieobecnych.

   

   

 • Dni Kultury Kaszubskiej - dzień drugi

  W dniu dzisiejszym przybyły do naszej szkoły dwie panie zajmujące się kaszubską twórczością: pani Jadwiga Reglińska z Sianowa przeprowadziła z uczniami warsztaty malowania na szkle, a pani Aleksandra Marczyńska uczyła dzieci haftów kaszubskich. O godzinie 12.00 na sali gimnastycznej rozpoczął się Konkurs Piosenki Kaszubskiej.Reprezentanci klas albo wszyscy uczniowie śpiewali wybrane utwory w języku kaszubskim. Trzeba przyznać, że stylistyka utworów była bardzo różna. Wyniki rywalizacji poznamy w czwartek. Dzisiaj gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i talentu. 
  Również dzisiaj odbyła się rywalizacja w konkurencji na najlepszy "kùch młodzowi" klas szkoły podstawowej. Przyniesione ciasta oceniało jury. Wyniki tej konkurencji również poznamy w czwartek.

 • Dni Kultury Kaszubskiej - dzień pierwszy

  W dniach 18-21 maja w Zespole Szkół w Staniszewie odbywają sie Dni Kultury Kaszubskiej. W poniedziałek wszyscy uczniowie obejrzeli występ najlepszego obecnie kabaretu kaszubskiego 'Kuńda" z Luzina. W jego skład wchodzą Adam Hebel i Patryk Mudlaf. Półgodzinny program zawierał skecze przeznaczone zarówno dla młodszych jak i starszych uczniów. Po występie uczniowie uczęszczający na język kaszubski mieli możliwość bliższego spotkania z artystami, którzy krótko opowiedzieli o tym, jak trafili do kabaretu i odpowiedzieli na kilka pytań uczniów. Potem wykonano pamiątkowe zdjęcia, a na końcu nasi goście przystąpili do udzielania autografów. Każdy chętny otrzymał zabawny wpis w formie wierszyka.
  Także w poniedziałek w ramach współzawodnictwa klas przeprowadzono konkurencję rzutu ziemniakiem do kosza. Wyniki wkrótce opublikujemy.

 • Prosimy o głosy!

  UCZNIOWiE NASZEJ SZKOŁY BIORĄ UDZIAŁ W KONKURSIE FILMOWYM! OBEJRZYJ ICH PRACĘ I ZAGŁOSUJ NA ZESPÓŁ SZKÓŁ W STANISZEWIE!

  http://akademia-dojrzewania.pl/strefa-dla-szkol/konkurs/oddaj-glos/page/3/
   

 • Turniej rzucanki siatkarskiej dla klas szóstych

  W dniu 6 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się turniej rzucanki siatkarskiej z udziałem takich zespołów jak SP Mirachowo, SP Kolonia i SP Staniszewo. Po uroczystym przywitaniu drużyn oraz gości min. burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego przez Panią dyrektor Małgorzatę Kreft rozpoczęły się zmagania sportowe. Celem turnieju była popularyzacja rzucanki w środowisku lokalnym, wyłonienia najlepszej drużyny turnieju, integracja młodzieży z różnych miejscowości. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Po zaciętej walce najlepszą drużyną turnieju okazała się drużyna z Mirachowa, która nie przegrała ani jednego seta w cały turnieju, kolejne miejsce zajęła SP  Staniszewo, a na trzecim miejscu po emocjonującej walce uplanował się zespół z Kolonii. Na koniec spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia drużyn i wręczono dyplomy i nagrody. 
  Gościom dziękujemy za udział w zorganizowanym turnieju, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ;)

 • 3Maja2015

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 3Maja2015.

 • Czy Owady Mają Wady?

  Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego "Iskierka" w Staniszewie z wielką niecierpliwością czekały na kolejne spotkanie z teatrem. 17 kwietnie 2015 roku o godzinie 10.40 maluchy ponownie spotkały się z aktorami grupy teatralnej "Frajda" z Torunia. Na inscenizację zostały zaproszone również dzieci z dwóch Oddziałów Przedszkolnych. Mali wielbiciele teatru tym razem mieli okazję obejrzeć interaktywny spektakl lalkowy. W przedstawieniu pojawia się wiele barwnych postaci: Chrząszcz, Mucha, Biedronka. Przedszkolaki brały udział w wyborze Króla łąki. Wśród kandydatów pojawili się: Motyl, Mrówka, Pszczółka i Konik Polny. Owady przechwalały się kto z nich jest lepszy, kto zasługuję na koronę króla. Całą imprezę stara się popsuć złośliwa Mucha. Na szczęście nie udaje jej się to. Wszystkich bardzo zdziwiło, że na łące panuje bezkrólewie i bałagan. Konkurs wygrał przyjaciel Mrówki- Żuczek Gnojarek, który uratował łąkę usuwając z niej nieczystość. Przedszkolaki z uśmiechem obserwowały to, co dzieje się na scenie. Miały też okazję się na niej znaleźć i poczuć się prawdziwymi aktorami. Chętnie uczestniczyły w zorganizowanych zabawach. Dowiedziały się, że trzeba dbać o ład i porządek w swoim środowisku, żeby można było lepiej żyć, uczyć się i pracować. Świetnie przygotowane rekwizyty oraz gra aktorska zapewniła maluchom moc wrażeń i doskonałej zabawy. Aktorzy zostali nagrodzeni przez dzieci ogromnymi oklaskami. Celem przedstawienia było aktywizowanie młodego widza w role teatru, rozwijanie dziecięcej wrażliwości na żywe słowo oraz kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej. Był to jeden z wielu obejrzanych przez dzieci spektakli teatralnych w ramach projektu "Gmina Kartuzy- Gminą Twórczej Aktywności Przedszkolaka".

 • Wycieczka do Centrum Nauki

  Eksperymentom nie było końca... Tak krótko można by podsumować wycieczkę, w której 21 kwietnia 2015 roku wzięło udział 49 uczniów z klas IV, V, VI. Grupa pojechała do Centrum Nauki EXPERYMENT do Gdyni. Uczniowie mieli okazję doświadczyć trzęsienia Ziemi, ujrzeć siebie w późnej starości, zmierzyć się z siłami fizycznymi, zobaczyć swoje narządy wewnętrzne, spróbować zrozumieć świat fauny i flory i wiele, wiele innych. Każdy znalazł coś dla siebie i po kilku godzinach wszyscy bardzo zadowoleni wrócili do Staniszewa.

 • Rodnô Mòwa 2015

  W czwartek 9 kwietnia odbyły się etap gminny konkursu Rodnô Mòwa.  Z naszych uczniów najlepiej wypadł Kornel Holk-Łebiński, który w swojej kategorii zajął drugie miejsce i będzie nas reprezentować na etapie rejonowym.

  Wcześniej, tj . dnia 26 marca w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje konkursu Rodno Mowa. Wzięło w nich udział 17 uczniów. Oto wyniki rywalizacji:
  kl. I-III
  1.Natalia Piwka kl. III
  2. Oliwia Stenka kl. II
  3. Dominika Tutkowska kl. III
  kl. IV-VI
  1. Kornel Holk-Łebiński kl. V
  2. Wiktoria Holk-Łebińska kl. IV
  3. Oliwia Plichta kl. IV

  Gimnazjum
  1.Wiktoria Szreder kl. IIB
  2. Paweł Wicki kl. IIIA
  3. Daria Belgrau kl. IB
  Uczniowie, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce będą nas reprezentować na eliminacjach gminnych w Kartuzach dnia 9 kwietnia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwłaszcza zwycięzcom.

 • Coca Cola Cup

  W piątek 27 marca br. dziewczęta z naszego Gimnazjum miały szansę wystąpić w 17. edycji Coca Cola Cup, czyli najstarszego w Polsce piłkarskiego turnieju dla młodzieży.  W zawodach rywalizować ma 3948 drużyn z całej Polski. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się prawie 25 000 gimnazjalistów i ponad 14 000 gimnazjalistek. 
  Najlepsza drużyna tegorocznych zmagań pojedzie na międzynarodowy obóz treningowy, na którym pozna rówieśników z innych krajów i wspólnie z nimi będzie szlifować piłkarskie umiejętności pod okiem uznanych trenerów. 
  Turniej Coca Cola Cup wspierany jest przez Roberta Lewandowskiego. Obecnie  najlepszy polski piłkarz w przeszłości  był jednym z uczestników tego turnieju. 
  Nasze zawodniczki w rozgrywkach lokalnych rywalizowały z gimnazjalistkami z Lęborka, Kamienicy Krtólewskiej i Kamienicy Szlacheckiej. Mimo krótkiego przygotowania do spotkań i porażki z Lęborkiem 3:1 oraz Kamienicą Szlachecka 1:0 i wygraną z Kamienicą Królewską  dziewczęta wykazały się dużym zaangażowaniem i  ogromną wolą walki podczas meczy. 
  Skład Zespołu:
  Daria Belgrau, Sobczak Katarzyna, Klinkosz Malgorzata, Dawidowska Weronika, Aleksandra Plichta, Złoch Patrycja, Jankowska, Michalina, Klinkosz Agnieszka, Gruba Matylda, Formela Martyna, opiekun drużyn: Dargacz Dorota.

 • IX Kartuski Turniej Wiedzy o Języku Angielskim

  Motto: "Języki obce drzwiami do przyjaźni, wiedzy i świata" towarzyszyło IX Kartuskiemu Turniejowi Wiedzy o Języku Angielskim, który odbył się w naszej szkole 25 marca 2015 roku. Aż 41 uczestników z 11 szkół Gminy Kartuzy i Sierakowice zmierzyło się ze swoją wiedzą na temat gramatyki i słownictwa angielskiego, zwrotów komunikacyjnych oraz elementów kultury i historii Wielkiej Brytanii. Oto lista laureatów:
  klasa 4:
  1. Gracjan Bulczak - SP Sierakowice
  2. Jakub Goll - SP 5 Kartuzy
  3. Agnieszka Bielewicz - SP 1 Kartuzy

  klasa 5:
  1. Hubert Leszczyński - SP Załakowo
  2. Tymoteusz Krzebietke - SP Sierakowice
  3. Dawid Konkel - SP 1 Kartuzy

  klasa 6:
  1. Emilia Bluhm - SP1 Kartuzy
  2. Maksymilian Grzenkowicz - SP Sierakowice
  3. Jonasz Mielewczyk - SP Sierakowice

  Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, iż za rok, w X - jubileuszowym Turnieju rywalizacja będzie równie emocjonująca!

 • Konkurs czytelniczy

  W dniu 20 marca br. w Szkole Podstawowej nr 5 im. dra A. Majkowskiego w Kartuzach odbył się I Gminny Konkurs Czytelniczy Z baśniami za pan brat. Świat Hansa Christiana Andersena pod patronatem Burmistrza Kartuz przeznaczony dla uczniów klas IV. O pierwsze miejsce rywalizowali uczniowie z sześciu szkół. Naszą szkołę reprezentował trzyosobowy zespół w składzie: Daria Drzonowska, Błażej Barembruch i Franciszek Regliński. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą życia i twórczości znanego pisarza. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, odpowiadali na bardzo szczegółowe pytania. Nasi przedstawiciele wywalczyli trzecie miejsce. Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

   

 • Spotkanie z policją

  Jak co roku młodzież naszego gimnazjum spotkała się z policjantką młodszym aspirantem Jarosławą Krefta. Tematem spotkania było przedstawienie uczniom procedur postępowania wobec niepełnoletnich uczniów w szkole oraz odpowiedzialność prawna młodocianych i nieletnich. Zapoznano ich z konsekwencjami, jakie mogą ponieść, gdy wejdą w konflikt z prawem dotyczącym wykroczeń nieletnich. Pozyskali również informacje na temat Cyberprzemocy oraz odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się w szkole oraz poza nią.

 • W gabinecie logopedy

  W pierwszym tygodniu marca 2015 r. rodzice dzieci, uczęszczających na terapię logopedyczną w ramach projektu ”Szkoła daje więcej  – zajęcia rozwijające dla uczniów ze szkół podstawowych gminy Kartuzy”, mieli możliwość udziału w zajęciach z własnym dzieckiem. W tym czasie obserwowali przebieg pracy pani Emilii Bielatowicz z pacjentami w gabinecie, poznawali warsztat pracy logopedy oraz otrzymali wskazówki do pracy z dzieckiem w domu. W celu osiągnięcia sukcesu w terapii logopedycznej, konieczna jest stała współpraca rodziców z logopedą. W znacznej mierze od stosowania się do wskazań terapeuty zależne są rezultaty terapii logopedycznej. Rodzice mają zatem za zadanie utrwalenie z dzieckiem opracowanego w gabinecie logopedycznym materiału, gdyż tylko wtedy można przejść do następnego etapu ćwiczeń.  

 • Film z nocy z liczbą Pi

 • Noc z liczbą Pi

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Noc z liczba Pi.

 • Dzień Kobiet 2015

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Kobiet 2015.

strona: