Zespół Szkół w Staniszewie

 

Nawigacja

 • Spektakl „Czy owady mają wady”

  Dnia 3 kwietnia 2014r. w Punkcie Przedszkolnym „Iskierka” gościliśmy grupę artystów z Torunia „Frajda”. Charyzmatyczni aktorzy zaprezentowali dzieciom interaktywny spektakl lalkowy noszący tytuł „Czy owady mają wady?”. Inscenizację oglądały przedszkolaki z „Iskierki” oraz zaproszone dzieci z oddziałów przedszkolnych. Celem spektaklu było uświadomienie dzieci, że warto czasami zrobić coś bezinteresownie dla innych, myśleć o innych, a nie tylko o sobie, a wówczas nasza postawa zostanie nagrodzona w przyszłości.     Dzieci w spektaklu stały się uczestnikami wyborów Króla lub Królowej Łąki. Biedronka i Chrząszcz prowadzili wybory i jednocześnie prezentowali pretendentów do koronacji. Przeszkadzała im złośliwa i niesforna Mucha, która starała się popsuć uroczystość. Wśród kandydatów pojawili się: Motyl Fabian, Mrówka Karolcia, Pszczółka Madzia i Konik Polny. Wybory wygrał przyjaciel Mrówki – Żuczek Gnojarek, który uratował łąkę usuwając z niej nieczystości. Dzięki przedstawieniu dzieci dowiedziały się, jakie cechy powinien mieć prawdziwy król. W myśl przysłowia ,,Żadna praca nie hańbi”, Żuczek Gnojarek  stał się bohaterem całej łąki i wygrał konkurs. 
  Mali wielbiciele teatru mieli okazję obserwować grę aktorów na scenie oraz podziwiać ich niezwykłe i kolorowe kostiumy. Tematyka spektaklu poruszyła małych widzów, budząc     w nich ogromne emocje. W czasie całego przedstawienia dzieci świetnie się bawiły: śpiewały piosenki, ruszały się wzorując na aktorach, zaśmiewały się od ucha do ucha. Czterdziestominutowe widowisko zapewniło dzieciom moc wrażeń i doskonałą zabawę. A "Czy owady mają wady?" – pewnie każdy przedszkolak z Iskierki od dziś będzie znał odpowiedź na to pytanie.

 • Wycieczka do Warszawy 2014
  02.04.2014

  Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka do Warszawy 2014.

 • VIII Kartuski Turniej Wiedzy o Języku Angielskim

  Już po raz ósmy w naszej szkole odbył się Kartuski Turniej Wiedzy o Języku Angielskim dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Tym razem do udziału w turnieju zaproszono szkoły z trzech gmin powiatu kartuskiego - Kartuzy, Sierakowice i Sulęczyno. Na zaproszenie organizatora turnieju, pani Pauliny Krieger-Korosackiej, odpowiedziało 44 uczestników z 12 szkół. Uczniowie rozwiązywali 40-pytaniowy test sprawdzający wiedzę z zakresu gramatyki, słownictwa, języka mówionego, kultury i historii języka angielskiego. Oto wyniki Turnieju w poszczególnych kategoriach wiekowych:
  Klasa 4
  I miejsce: T.Krzebietke (SP Sierakowice)
  II miejsce: P.Heron (SP 5 Kartuzy)
  III miejsce: F.Popowicz   (SP 5 Kartuzy)
  IV miejsce: N.Cyman (SP Mojusz)
  V miejsce: N.Zwara (SP 2 Kartuzy)
  VI miejsce: W.Wesołowska (SP 2 Kartuzy)
  Klasa 5
  I miejsce: M.Treder (SP Sierakowice)
  II miejsce: A.Sildatk (SP Mojusz)
  III miejsce: K.Zwara  (SP 2 Kartuzy)
  IV miejsce: P.Kostecka (SP 5 Kartuzy)
  V miejsce: A.Bulczak (SP 5 Grzybno)
  VI miejsce: K.Stachulski   (SP 5 Kartuzy)
  Klasa 6
  I miejsce: B.Szutenberg (SP Grzybno)
  II miejsce: J.Bulczak (SP 2 Kartuzy)
  III miejsce: J.Polejowska  (SP 5 Kartuzy)
  IV miejsce: M.Szynalewski (SP Sierakowice)
  V miejsce: A.Gackowski (SP Sierakowice)
  VI miejsce: A.Chojnacka (ZKiW Dzierżążno)
  Gratulujemy!

   

 • Wręczenie certyfikatów TELC

  Grupa kilkudziesięciorga uczniów naszego Gimnazjum przez ponad rok w ramach projektu "Sięgnij po sukces" uczęszczała na zajęcia przygotowujące do zdania egzaminu na certyfikat TELC z języka angielskiego i niemieckiego. W środę 26 marca uczniowie ci otrzymali odpowiednie certyfikaty z rąk sekretarza Gminy Kartuzy. Na uwagę zasługuje wynik Martyny Formela z języka angielskiego. Uczennica klasy IIA jako jedyna w naszej gminie uzyskała maksymalny wynik, czyli 100 punktów. Serdecznie gratulujemy!

 • Wizyta rycerzy

  W środę 26 marca po raz kolejny odwiedzili naszą szkołę rycerze. Opowiadli oni o rycerskich zwyczajach, o rodzajach broni, o rycerskim kodeksie honorowym i pojedynkach. Zademonstrowali też średniowieczne metody wychowawcze. Uczniowie mogli też zobaczyć rycerskie zbroje i różne rodzaje broni. Nasi uczniowie wzięli też udział w rycerskim pojedynku na podnoszenie miecza, a niektórzy zostali zakuci w dyby. Była to bardzo pouczająca lekcja historii.

 • Pokazy Edufun

  Czworo uczniów klasy IIA naszego Gimnazjum wzięło udział w międzywojewódzkim konkursie firmy Edufun. Iza Formela, Michasia Jankowska, Jacek Sobczak i Martyna Formela nakręcili film pokazujący zalety nauki poprzez eksperymenty i przygotowali sprawozdanie z doświadczenia. Nasi uczniowie zajęli II miejsce w tym konkursie i wygrali dla szkoły nagrodę - pokaz o wartości 1000 zł. Pokaz ten odbył się we wtorek 25 marca. Był on bardzo efektowny i głośny, pełen efektów dźwiękowych i wizualnych. Mieliśmy okazję być świadkami wielu naprawdę głośnych wybuchów, płomiennych eksplozji i kolorowych ogni. Nie brakowało też dymu, a nawet deszczu. Pokaz był poprowadzony z humorem i polotem, dlatego wszystkim bardzo się podobał i wzbogacił wiedzę uczniów o zjawiskach chemiczno-fizycznych. Gratulujemy uczniom klasy IIA i dziękujemy!

 • Pierwszy Dzień Wiosny

  Na tę porę roku wszyscy z utęsknieniem czekają. W tym roku nie możemy narzekać, bo wiosnę mamy już od lutego. Na wszelki wypadek kilka klas z naszej szkoły 21 marca poszło utopić Marzannę. Żeby przypadkiem zima nie chciała już do nas wrócić!

 • Dzień Samorządności

  Zgodnie ze szkolną tradycją 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny, w podstawówce odbył się Dzień Samorządności. Tego dnia władzę w szkole przejęła klasa VI. To właśnie uczniowie tej klasy zastąpili nauczycieli i poprowadzili kilka lekcji. Sami nauczyciele natomiast zasiedli w szkolnych ławkach. Czy nowemu gronu pedagogicznemu poszło dobrze? O to trzeba by się spytać uczniów pozostałych klas. Z pewnością szóstoklasiści byli bardzo przejęci i bardzo się starali.

 • Występ zespołu "Somgorsi"

  W czwartek 13 marca w naszym Gimnazjum wystąpił zesół "Somgorsi". Zespół składa się z uczniów I LO w Kartuzach, a ich opiekunem jest katecheta Mirosław Lange. Pod kierunkiem swojego opiekuna zespół przygotowuje oprawę uroczystości szkolnych i okolicznościowe występy. W naszej szkole zaśpiewał znane, dostosowane do okresu Wielkiego Postu nastrojowe piosenki. Przy okazji pan Lange zachęcał gimnazjalistów do kontynuowania nauki w liceum na Klasztornej.

 • Apel z okazji Dnia Kobiet

  W piątek 7 marca w Gimnazjum klasa IIA przedstawiła apel z okazji Dnia Kobiet. W swoim programie, o charakterze humorystyczno-refleksyjnym, dokonali krótkiego przeglądu sytuacji kobiet na przestrzenie wieków, począwszy od czasó prehistorycznych, poprzez emancypację kobiet, na ideologii gender skończywszy. Nie brakło w nim oczywiście aluzji do różnicy płci, a zwłaszcza cech charakterów. Z pełnym poświęceniem chłopcy z IIA zaśpiewali paniom nauczycielkom piosenkę "Kocham cie, kochanie moje". Cały program sprawił wszystkim widzom wiele radości, a szczególnie trzech chłopaków, którzy postanowili na krótko zmienić płeć, spodziewając się z tego tytułu pewnych korzyści.

 • Wycieczka do Gdańska i Gdyni

  We wtorek 4 marca grupa 70 uczniów z naszego Gimnazjum udała się na wycieczkę do Trójmiasta. Cały wyjazd był finansowany w ramach projektu "Sięgnij po Sukces". W programie znalazła się wizyta w Urzędzie wojewódzkim i Marszałkowskim. Uczniowie mogli obejrzeć gabinet Wojewody i Wicewojewody, salę posiedzeń i centrum prasowe. Dwie panie z Urzędu Marszałkowskiego w obszerny sposób zaznajomiły nas z zasadami funkcjonowania urzędów wojewódzkich i administracji państwowej. W trakcie oglądania i słuchania prezentacji otrzymaliśmy mały poczęstunek w postaci ciastek i napojów. Innym ciekawym punktem programu było zwiedzanie starówki w Gdańsku, spacer traktem królewskim i nabrzeżem Motławy. Po posiłku wszyscy udali się do Gdyni do centrum Experyment. Centrum Nauki EXPERYMENT jest instytucją, której celem jest łączenie nauki i zabawy w atrakcyjną formę spędzania czasu na interaktywnych wystawach oraz poprzez prowadzenie działań komunikujących naukę. Pozwala ono gościom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata.Tam uczniowie mieli dwie godziny na samodzielne wykonywanie najróżniejszych doświadczeń i eksperymentów z wybranych dziedzin wiedzy, głównie nauk ścisłych. Niezliczona wręcz liczba stanowisk, przyrządów wzbudziła duże zainteresowanie naszych gimnazjalistów.

 • Aktualizacja danych
  17.03.2014 Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Spektakl „Leśne opowieści bardzo dziwnej treści”

  Dnia 7 marca 2014r. w Punkcie Przedszkolnym „Iskierka” gościliśmy grupę artystów z Torunia „Pomarańczowy Cylinder”. Charyzmatyczni aktorzy zaprezentowali dzieciom spektakl noszący tytuł „Leśne opowieści bardzo dziwnej treści”. Inscenizację oglądały przedszkolaki z „Iskierki” oraz zaproszone dzieci z oddziałów przedszkolnych. Mali wielbiciele teatru mieli okazję obserwować grę aktorów na scenie oraz podziwiać ich kostiumy. Dzieci chętnie uczestniczyły w organizowanych zabawach. Gra aktorska, tematyka spektaklu poruszała małych widzów i budziły w nich ogromne zaciekawienie. Spektakl miał na celu uwrażliwienie dzieci na nielekceważenie realnych zagrożeń, prawidłowe poruszanie się po drodze oraz tematykę związaną z tolerancją wobec odmienności. Całość przedstawienia tworzyły trzy zabawne skecze, opisujące istotny problem. Dzieci, poprzez zabawę, uczyły się ważnych leśnych prawd, które jak się okazało, są bardzo uniwersalne i obowiązują również w ludzkim świecie. Aktorzy zaprosili swą publiczność do zaczarowanego lasu, gdzie upersonifikowane zwierzęta opowiadały ciekawe historie. Każda z nich zakończona była pouczającym morałem. Głównym bohaterem opowieści był sympatyczny i mądry kruk Karol, inne postacie spektaklu to: miś Witold, zając, pszczoła, leśne owady oraz cała rodzina wiewiórek. Najbardziej podobała się dzieciom przygoda misia Witolda oraz pszczółki Bazy, którzy wytłumaczyli, że nie wolno brać cudzych rzeczy bez pytania i w żadnym wypadku nie należy unosić się dumą. 
  Dzieci miały także okazję posłuchać leśnej, gitarowej ballady o tolerancji i przyjaźni. Sceny i dialogi były pełne humoru, co wzbudzało zainteresowanie małych widzów. Bogate w treść leśne opowieści poruszyły przedszkolaków. Około czterdziestominutowe widowisko zapewniło dzieciom moc wrażeń i doskonałą zabawę.

   

 • II Szkolny Konkurs Wiedzy o Literaturze i Języku Polskim

  Dnia 27 lutego 2014r. w Gimnazjum w Staniszewie odbył się II Szkolny Konkurs Wiedzy o Literaturze i Języku Polskim. O nagrodę główną (karnet do Aquaparku w Sopocie) rywalizowało 19 uczniów naszej szkoły. Oto lista zwycięzców:
  1 miejsce zajęła Dominika Szuta (kl. IIIb)
  2. miejsce zajął Damian Szymański (kl. IIIb)
  3. miejsce zajął Mateusz Stencel (kl. IIb)

 • III MIEJSCE W XI POWIATOWYM TURNIEJU GIMNAZJALISTÓW

  W dniu 21.02.2014 w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach rozegrany został Powiatowy Turniej Gimnazjalistów w Piłce Siatkowej. Impreza sportowa przeprowadzona była w ramach promocji szkoły. W turnieju szkoły gimnazjalne walczyły o Puchar Dyrektora ZSZ i O w Kartuzach oraz nagrody rzeczowe, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Kartuzach . Do rozgrywek zgłosiły się cztery szkoły gimnazjalne: Gimnazjum Nr 2 w Żukowie, Gimnazjum Przodkowo, Gimnazjum Staniszewo oraz Gimnazjum Somonino. Mecze rozgrywane były systemem „ każdy z każdym” i dopiero serie ostatnich spotkań pomiędzy Staniszewem i Somoninem oraz Przodkowem i Żukowem wyłoniły zwycięzcę w końcowej klasyfikacji:
  I miejsce      Gimnazjum Nr 2 w Żukowie
  II miejsce     Gimnazjum w Przodkowie
  III miejsce    Gimnazjum w Staniszewie
  IV miejsce    Gimnazjum w Somoninie
  Uroczystego podsumowania dokonała Dyrektor ZSZ i O w Kartuzach, która wręczyła drużyną pamiątkowe puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

   

 • Spotkania z policją

  Dnia 12 lutego 2014 roku w Zespole Szkół w Staniszewie odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach: sierżantem sztabowym  Beatą Kurek i sierżantem sztabowym  Beatą Kaczmarską. Tematem spotkania była: odpowiedzialność nieletnich zagrożonych czynem karalnym, przeciwdziałanie demoralizacji nieletnich oraz przeciwdziałanie  patologiom. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu, podczas którego Policjantki zadawały uczniom różne pytania. W pogadance udział wzięły pierwsze  klasy Gimnazjum. 

 • Spektakl „Wybierz numer 112”

  Dnia 11 lutego  2014 roku o godzinie 10.20  do Punktu Przedszkolnego „Iskierka” w Staniszewie przybyli aktorzy z Agencji „Gargulec” z Gdyni. Zaprezentowali oni dzieciom spektakl pt. ”Wybierz numer 112”. Przedstawienie oglądały dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz zaproszone dzieci z dwóch Oddziałów Przedszkolnych.
  Przedszkolaki z wielką niecierpliwością czekały na kolejne spotkanie z teatrem. Dzięki takim spotkaniom mają okazję oglądać występy aktorów na żywo, mogą również z bliska podziwiać ich kostiumy oraz uczestniczyć w zabawach przez nich zorganizowanych.
  Teatr wzbudził w dzieciach wielkie zainteresowanie. Nawet te dzieci, które bardzo łatwo się dekoncentrują, kiedy tylko zobaczyły przygotowania do spektaklu, wyciszyły się i w skupieniu obserwowały działania aktorów. Również dzieci, które z reguły są nieśmiałe, poprzez uczestnictwo w takim przedstawieniu teatralnym zapomniały o nieśmiałości i chętnie uczestniczyły w zabawie.
  Głównym celem tego spotkania było rozpowszechnienie wiedzy na temat numeru alarmowego 112. Wszystkie sytuacje wymagające użycia telefonu alarmowego zagrane były w charakterystyczny, kreskówkowy sposób - co sprawiło, że przekaz był bardzo sugestywny. Bajka ta była pełna piosenek, w których powtarzający się refren ułatwiał zapamiętanie numeru 112.
  Dzieci dowiedziały się, w jakich sytuacjach trzeba zadzwonić pod numer 112, a w jakich nie można. Głównymi bohaterami spektaklu był strażak który ugasił pożar, policjant poszukujący skradzionego plecaka, lekarz który uczulał dziewczynę na to że nie można dzwonić pod numer 112 z błahych powodów.
  Ponad 40-minutowe widowisko zapewniło dzieciom moc wrażeń  i doskonałej zabawy. Dzieci aktywnie brały udział w spektaklu, były odważne i odpowiadały na wszystkie zadane im pytania.  Buzie małych widzów były uśmiechnięte, a wiedza którą otrzymały dzieci podczas spektaklu, mam nadzieję będzie owocowała w przyszłości.

 • Spotkanie z zespołem Full Power Spirit

  W piątek 7 lutego dzięki księdzu Wikaremu odbyło się drugie spotkanie z zespołem Full Power Spirit. Znowu mieliśmy okazję posłuchać piosenek tego zespołu i świadectwa jego lidera, który tym razem wskazywał nam drogę do prawdziwego szczęścia. Często szukamy w  życiu szacunku, akceptacji i miłości. W pełni możemy je otrzymać tylko od Boga. Takie przesłanie zostawił nam zespół Full Power Spirit.

 • Filmy z naszych uroczystości

  Z przyjemnością informujemy, że w internecie są dostępne dwa filmy z uroczystości, które odbyły się w naszej szkole. Na stronie http://www.kartuzymedia.pl/seniorzy-bawili-sie-w-staniszewie/ można obejrzeć film z Dnia Seniora. Natomiast na stronie http://www.kartuzymedia.pl/uroczystosc-nadania-imienia-zespolowi-szkol-w-staniszewie/ znajduje się flm z uroczystości nadania imienia szkole.

 • Turniej ringo i dwa ognie

  Hala sportowa naszego gimnazjum jest przepełniona młodzieżą nie tylko podczas zajęć wychowania fizycznego i SKS od poniedziałku do piątku. Podczas ferii we wtorek 28 stycznia, już od godziny 800 rano, trzy zespoły dziewcząt reprezentujące szkołę podstawową z Koloni, Mirachowa i Staniszewa wzięło udział w turnieju Ringo i dwa ognie. Cieszy fakt, że mimo wolnych dni od nauki oraz warunków atmosferycznych i wczesnej pory wiele osób chce uczestniczyć w rozgrywkach. Turniej ringo odbywał się systemem „każdy z każdym” do trzech wygranych setów do 15 punktów. Żadna drużyna nie znalazła sposobu na szkołę podstawową z Mirachowa, która nie przegrywając żadnego seta, zgarnęła pierwsze miejsca. Następnie po meczach rozegrano rekreacyjnie turniej w dwa ognie składający się z drużyn mieszanych wybranych przez losowanie. Na zakończenie zawodów zespoły zostały nagrodzone dyplomami.

  Wyniki turnieju Ringo: 

  1 miejsce - Szkoła Podstawowa w Mirachowie, 
  2 miejsce - Szkoła Podstawowa w Koloni, 
  3miejsce-Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Wybickiego w Staniszewie.

strona: