Zespół Szkół w Staniszewie

 

Nawigacja

 • Wycieczka do Gdańska

  W dniu 20 listopada grupa 50 gimnazjalistów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Gdańska na film pt. „ Miasto 44 ''- to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. Następnym punktem, które odwiedziliśmy w Gdańsku było pobliskie Muzeum Solidarności „Polskie drogi do wolności” dzięki pani przewodnik udało się przybliżyć naszej młodzieży choć trochę historii.

   

   

   

 • Apel - palenie szkodzi

  18 listopada 2014 roku w świetlicy szkolnej odbył się apel dla uczniów szkoły podstawowej poświęcony szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie klasy V podjęli działania w celu uświadamiania całej społeczności szkolnej, jakie są skutki czynnego i biernego palenia papierosów. Przygotowali krótkie przedstawienie pt .,,Pan kotek był chory’’,  a następnie  prezentację multimedialna, która dotyczyła szkodliwego działania palenia na organizm człowieka, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. 

   

 • Owoce i warzywa w szkole

  Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczą w  programie ,,Owoce i warzywa w szkole’’. Dzieciom uczestniczącym w programie rozdaje się 2,3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa (przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe) oraz soki. Dzieci otrzymują jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewkę, słodką paprykę, rzodkiewki, pomidorki i kalarepę oraz soki owocowe i warzywne.
  Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
  W ramach działań edukacyjnych zorganizowano konkurs plastyczny  dla uczniów klas I-III. Oto wyniki:
  1miejsce –Natalia Piwka- klasa III
  2 miejsce – Anna Łajewska – klasa II
  3 miejsce – Jakub Rybakowski – klasa I
  Wyróżnienia:
  Oliwia Stenka – klasa II
  Weronika Drywa – klasa III
  Szymon Drywa – klasa III
  Dorota Stenka – klasa III

  Wszystkim uczniom składamy gratulacje.

 • "Baśń Zimowa"

  ”Baśń Zimowa” to kolejny spektakl zaprezentowany dzieciom z Punktu Przedszkolnego „Iskierka” przez aktorów z teatru „Gargulec” z Torunia. Dnia 14 listopada 2014 roku o godzinie 10.00 wszystkie maluchy oraz zaproszone dzieci z dwóch Oddziałów Przedszkolnych z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie przedstawienia. Dzięki takim spotkaniom przedszkolaki mają okazję oglądać występy aktorów na żywo, mogą również z bliska podziwiać ich kostiumy oraz uczestniczyć w zabawach przez nich zorganizowanych. Teatr bardzo zaciekawia dzieci, nawet te, które bardzo łatwo się dekoncentrują. Kiedy tylko zobaczyły przygotowania do spektaklu, wyciszyły się i w skupieniu obserwowały działania aktorów.
  Spektakl opowiadał o przygodach Wesołego Bałwanka, który uczy dzieci zasad bezpieczeństwa w zimowej porze. W przedstawieniu pojawia się wiele barwnych postaci, między innymi Zajączek i Pani Mróz. Bałwanek próbował rozwiązać zagadkę, czy wszystkie śnieżynki są takie same? Spektaklowi towarzyszyła świąteczna muzyka, która wprowadziła dzieci w zimowy nastrój. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy Bałwanka, który był bardzo przyjazny i  szybko zyskał sympatię małych słuchaczy. Po spektaklu mali widzowie zostali zaproszeni przez Bałwanka do wspólnej zabawy i śpiewu o przygodach Bałwanka. 
  Głównym celem wystąpienia było wdrożenie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Ponad 40-minutowe widowisko zapewniło dzieciom moc wrażeń i doskonałej zabawy. Buzie małych widzów były uśmiechnięte, a historia sympatycznego Bałwanka jak najbardziej przypadła im do gustu. Był to jeden z wielu już obejrzanych przez dzieci spektakli teatralnych w ramach projektu „Gmina Kartuzy-Gminą Twórczej Aktywności Przedszkolaka”.

 • Dzień Patrona

  Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Patrona.

 • Wycieczka dla uczących się języka kaszubskiego

  W poniedziałek 10 listopada uczniowie z klas trzecich gimnazjum uczący się języka kaszubskiego pojechali na wycieczkę. Najpierw z przewodnikiem zwiedzili najstarszy zabytek na Pomorzu, kościół poklasztorny w Żukowie. Siostry Norbertanki przybyły tu w już roku 1212. Kościół w Żukowie do dziś zachwyca swoją architekturą i  wyposażeniem. Norbertanki zapoczątkowały też sztukę haftu kaszubskiego i stworzyły tzw. szkołę żukowską. Ich arcydzieła oraz inne cenne przedmioty uczniowie obejrzeli w żukowskim muzeum. Następnie udali się do Gdyni do hali jumpcity. Po solidnej porcji czynnego wypoczynku odwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej, które do gustu przypadło głównie chłopcom. Po spacerze brzegiem morza wszyscy byli bardzo głodni, więc udali się na posiłek. Ostatnim punktem programu była krótka wizyta w bardzo zasłużonym dla Kaszub wydawnictwie Region. Jego właściciel zwięźle opowiedział o procesie wydawania książek i przedstawił wieloletni dorobek swojej oficyny.

 • Głosujcie na naszą szkołę!

  Głosuj na nasza szkołę w konkursie „Wzorowa Łazienka”!
  http://www.wzorowalazienka.pl/galeria/120

  Do 10 grudnia 2014r. każdy możesz pomóc wygrać naszej szkole w ogólnopolskim konkursie Domestos pt. „Wzorowa Łazienka”. Wystarczy poczta internetowa i  raz dziennie zagłosować na Galerię naszej szkoły. Te szkoły, które zbiorą najwięcej głosów - wygrywają! Głos oddany przez dowolnego Internautę na Pracę konkursową znajdującą się w Galerii – 1 punkt. Po zakończeniu Programu Organizator podsumuje ostateczną liczbę zebranych punktów przez każdą ze Szkół. A wygrać można:

  3 remonty łazienek szkolnych o wartości 30 000 zł każdy
  100 zestawów Domestosa na rok
  Na koniec projektant wnętrz, inspirując się pracami dzieci, stworzy projekty przyjaznych łazienek szkolnych. W efekcie postaramy się nie tylko odmienić łazienki zwycięskich szkół, ale też zainspirować wszystkie szkoły uczestniczące w programie, do zmiany wyglądu toalet i edukacji dzieci w zakresie przestrzegania zasad higieny. 

   

   

 • Apel - Święto Odzyskania Niepodległości 2014

  Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Apel - Święto Odzyskania Niepodległości 2014.

 • ,,Śniadanie daje moc’’

  Uczniowie klas I –III uczestniczą w programie edukacyjnym ,,Śniadanie daje moc’’. Celem programu jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W dniu 4 listopada  nauczyciele wraz z pedagogiem szkolnym zorganizowali zajęcia,  podczas których przekazano najmłodszym cenne informacje  na temat prawidłowego żywienia. Uczniowie wspólnie z zaproszonym kucharzem p. Kazimierzem Żołnowskim postanowili samodzielnie przygotować zdrowe kanapki. Można śmiało potwierdzić, że zadanie wykonali doskonale.

 • Przedstawienie "Łza Ziemi"

  28 października 2014 roku w ramach projektu „Gmina Kartuzy- Gminą Twórczej Aktywności Przedszkolaka” gościliśmy w naszym Przedszkolu aktorów Teatru „Frajda” z Torunia, którzy przy pomocy rewelacyjnych rekwizytów zaprezentowali dzieciom przedstawienie pt. „Łza Ziemi”. Na występ zostały też zaproszone  dzieci z dwóch Oddziałów Przedszkolnych.

  Przedstawiona dzieciom historia opowiada o będącej u kresu sił Królowej Ziemi, która płacze nad swoim losem. Słyszy ją jedynie jej własna Łza. Łezka postanawia ratować Królową. Dlatego właśnie wędruje przez świat i uczy ludzi, jak powinni dbać  o swoją planetę (oszczędzać wodę, segregować śmieci i używać toreb wielokrotnego użytku). Śmieszna Łezka łatwo przekonuje spotkanych bohaterów, by złożyli obietnicę i zostali obrońcami Królowej Ziemi. Razem z nimi przedszkolaki nauczyły się segregować śmieci, oszczędzać wodę, korzystać z opakowań wielokrotnego użytku. Dzieci również obiecały ratować Królową, a Łezka mianowała je na Ekodamy i Ekorycerzy, po czym razem zaśpiewali piosenkę: „Czasem w bardzo łatwy sposób można bardzo wiele zmienić, dlatego dbajmy o naszą Ziemię – Ziemia będzie się zielenić”. Przedstawienie pokazało nam świat, w którym Ziemia stoi w obliczu zagrożenia. Winnych nie trzeba szukać daleko, za zbliżającą się katastrofą ekologiczną stoimy my - ludzie. Mamy ostatnią szansę, musimy nauczyć się żyć zgodnie z przyrodą i przestać zanieczyszczać środowisko. Świadomi zagrożenia postanowiliśmy nowe zasady wcielać w życie! Głównym celem wystąpienia było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest oszczędzanie wody, energii, używanie toreb wielokrotnego użytku oraz segregowanie śmieci. Dzieci dowiedziały się, że można dbać o Ziemię podczas codziennych czynności. Dowodem na to, iż teatrzyk wszystkim widzom bardzo się podobał, były gromkie brawa. Nie zabrakło również zdjęć grupowych. Zarówno pouczająca inscenizacja, jak i późniejsza zabawa z segregowaniem śmieci oraz sesja zdjęciowa z aktorami sprawiły dzieciom wiele radości.

   

 • Nasi uczniowie otrzymali stypendia

  Troje uczniów naszego gimnazjum otrzymało stypendia naukowe Burmistrza Kartuz za osiągnięcia w nauce. Są to uczniowie klasy IIIa: Martyna Formela, Dawid Baranowski i Jacek Sobczak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Przedstawienie "Ratujmy Las"

  Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Iskierka” w Staniszewie z wielką niecierpliwością czekały na kolejne spotkanie z teatrem.  Dnia 17 października 2014r. o godzinie 10.40 dzieci ponownie spotkały się z aktorami z grupy teatralnej „Gargulec” z Gdyni, dzięki której mają okazję oglądać występy aktorów na żywo.Kilikudziesięciominutową inscenizację oglądały  również dzieci z Oddziałów Przedszkolnych. W trakcie przedstawienia mali widzowie mieli możliwość podziwiania pięknych, bajecznych kostiumów, w których aktorzy odgrywali role leśnych owadów i zwierząt, a muzyka w tle skłaniała dzieci do interakcji z postaciami. Spektakl rozpoczął się od  uwertury baletowej dwóch pięknych motyli. Na tej nietypowej lekcji przyrody główną rolę odegrał odważny Pan Biedronka, który był bardzo przejęty nadciągającą zagładą lasu. Drugoplanową postacią była  niesforna Marysia, której metamorfozę mogliśmy obserwować na scenie. Początkowo Marysia działała na szkodę lasu, ale później stanęła w jego obronie i wraz z tamtejszym Burmistrzem uratowała dom zwierząt przed wycinką i budową na jego miejscu supermarketu. Występ ten miał na celu wzbudzenie w małych widzach szacunku do natury oraz uświadomienie dzieciom, jaką wielką rolę w ich życiu odgrywa przyroda, co daje nam las i kto w nim mieszka.
  Widowisko zapewniło maluchom moc wrażeń i doskonałej zabawy, a przy okazji było niezwykle pouczające. Wszystkie dzieci, nawet te najbardziej ciche i milczące, zapomniały o swojej nieśmiałości i chętnie uczestniczyły w zabawie.

   

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie Dniem Nauczyciela, to święto całej szkoły. Podczas apelu, który odbył się z tej okazji, miała miejsce ważna uroczystość dla pierwszoklasistów: złożyli oni szkolne ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Pierwszaki z podstawówki przygotowały krótki program artystyczny złożony z wierszyków. Natomiast Samorząd Uczniowski przedstawił zabawne scenki z lekcji. Trzeba przyznać, że nie brak nam młodzieży z talentem aktorskim. Uznanie należy się też tym, którzy śpiewali piosenkii grali na różnych instrumentach. Wszyscy nauczyciele otrzymali też od uczniów kwiaty. Z kolei pani Dyrektor nagrodziła wybranych nauczycieli i pracowników szkoły. Całość uświetniona została obecnością pocztów sztandarowych. Trzeba przyznać, że tegoroczna uroczystość miała bardzo podniosły przebieg i była bardzo udana.

 • Konferencja Eduscience

  Dnia 27 października 2014 roku w Hotelu Mercure w Gdańsku odbędzie się bezpłatna konferencja, podczas której zostaną przedstawione możliwości związane z wykorzystywaniem platformy edukacyjnej EDUSCIENCE. Szczegóły na stronie: http://konferencja.eduscience.pl. 
  Mając za sobą dwa lata udziału w projekcie EDUSCIENCE gorąco namawiamy wszystkie szkoły do skorzystania z tej oferty.
  W czerwcu 2014 r. zakończył się tzw. etap testowania. W tym czasie nasi uczniowie korzystali z zasobów platformy edukacyjnej, z pomocą otrzymanej stacji meteo prowadzili monitoring przyrodniczy i wprowadzali raporty na portal eduscience, na lekcjach korzystali z tablicy multimedialnej również otrzymanej w ramach projektu. W ramach projektu dnia 24 kwietnia 2013 roku naszej w szkole odbył się Piknik naukowo-edukacyjny z udziałem uczniów ze szkół w Nowym Dworze Gdańskim, w Starej Kiszewie i w Wierzchowie. Prowadzącymi zajęcia byli naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. W dniach 8-9 maja 2014 roku nasi uczniowie  w ramach projektu "Eduscience" pojechali na darmową wycieczkę  do Obserwatorium Geodynamicznego w Borowcu koło Poznania, oraz do zamku i arboretum w Kórniku, gdzie w ciągu dwóch dni brali udział  w zajęciach przygotowanych dla nich przez pracowników PAN.
  Oprócz tego uczniowie wielokrotnie brali udział w transmisjach wideo organizowanych na żywo za pośrednictwem internetu. W ich trakcie spotykali się z naukowcami i metodykami PAN.

   

 • Przedstawienie telefon 112
  28.09.2014

  Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Przedstawienie telefon 112.

 • Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe

  23 września 2014 w Kartuzach na Wyspie łabędziej odbyły się Gminne sztafetowe biegi przełajowe, na której rywalizowali zawodnicy z Kiełpina, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 W Kartuzach oraz Zespół Szkół w Staniszewie. W biegach gimnazjalistek była bardzo zacięta rywalizacja, w której uczestniczyły wszystkie gimnazja naszej gminy. Najlepsze jednak okazały się dziewczęta z Gimnazjum nr 1 w Kartuzach. Nasze dziewczyny wywalczyły po bardzo zaciętej walce 3 miejsce, ( 10 x 800 m.)  zaś biegi chłopców 10x 1000m wygrali uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Kartuzach, nasi chłopacy walczyli do samego końca o 3 miejsce z zespołem z Kiełpina i ostatecznie wygrali tę walkę i też zajęli 3 miejsce. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach reprezentować będą naszą gminę na szczeblu powiatu. Życzymy powodzenia i czekamy na kolejne sukcesy!

  Sztafeta dziewcząt 10x800m
   Wińska Julia, Formela Martyna, Ewa Rychert, Jankowska Michalina, Katarzyna Sobczak, Ćwikałowska Magda i Aneta, Sobczak Katarzyna, Wydrowska Barbara, Kąkol Hania, Daria Belgrau,

  Sztafeta chłopców 10x1000 m
  Treder Aleksander, Sobczak Jacek, Arendt Patryk, Leyk Dominik, Szynszecki Kacper, Miotk Paweł, Maksymilian Cierocki, Cierocki Filip, Kitowski Robert, Walkusz Szymon, Sarnowski Bartek.

 • Kolejna wycieczka do Wieżycy

  W dniach 19-20 września kolejna grupa uczniów  uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego, tym razem z klasy IV i V uczestniczyła w wycieczce do Wieżycy. Uczniowie także nocowali w gospodarstwie agroturystycznym i stadninie koni państwa Kupper.  Po drodze ze Staniszewa zatrzymali się na Złotej Górze i zeszli też do Centrum Sportów Wodnych. W piątkowe popołudnie wędrowali po Ostrzycach, obejrzeli Radunię i Jezioro Ostrzyckie, a także grali w piłkę i bawil się na obiektach sąsiedniego ośrodka wypoczynkowego. Wieczorem odpoczywali przy ognisku. W sobotę zwiedzili stadninę i gospodarstwo, w którym znajduje się też czynna kuźnia, wiele bryczek, wozów i powozów, konny wóz strażacki, wiele starych maszyn i urządzeń i dużo, dużo ciekawych rzeczy. Pan Kupper ma też hodowlę danieli, owce i gęsi. Po tej wycieczce uczniowie skorzystali z jazdy konnej. Następnie wszyscy pieszo udali się na Wieżycę. Z wieży podziwiali wspaniałą panoramę Kaszub. W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się jeszcze w Goręczynie, a potem pojechali do domu. Bardzo dziękujemy rodzicom za przewiezienie dzieci i pani Małgosi Jankowskiej za opiekę.

 • Wycieczka do Wieżycy

  W dniach 12-13 września grupa uczniów z klas 3a i 3b Gimnazjum uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego uczestniczyła w wycieczce do Wieżycy. Uczniowie nocowali w gospodarstwie agroturystycznym i stadninie koni państwa Kupper.  Po drodze ze Staniszewa zatrzymali się na Złotej Górze, zeszli też do Centrum Sportów Wodnych. W piątkowe popołudnie wędrowali po Ostrzycach, weszli na punkt widokowy Jastrzębia Góra, obejrzeli Radunię i Jezioro Ostrzyckie. Wieczorem odpoczywali przy ognisku. W sobotę zwiedzili stadninę i gospodarstwo, w którym znajduje się też czynna kuźnia, wiele bryczek, wozów i powozów, konny wóz strażacki, wiele starych maszyn i urządzeń i dużo, dużo ciekawych rzeczy. Pan Kupper ma też hodowlę danieli. Sam gospodarz oprowadził naszych uczniów i wszystko skwapliwie im wyjaśniał. Po tej wycieczce chętni skorzystali z jazdy konnej, a potem także z przejażdżki wozem drabiniastym do Szymbarku. Stamtąd wszyscy pieszo udali się na Wieżycę. Z wieży podziwiali wspaniałą panoramę Kaszub. Po powrocie i krótkim odpoczynku chętni udali się nad Jezioro Ostrzyckie. W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się jeszcze w Goręczynie, a potem pojechali do domu.

 • V Turniej Orlika o Puchar Donalda Tuska

  W dniach 8 i 9 września  2014 r. rozegrany został już po raz V turniej piłki nożnej o Puchar Premiera Donalda Tuska na orliku przy gimnazjum nr 1 w Kartuzach. Zarówno pierwszego jaki drugiego dnia rozgrywek zgłosiło się sześc drużyn z klas IV-V, a drugiego uczniowie z VI i I klasy gimnazjum. Oba turnieje  zostały podzielone na dwie grupy A i B. Do dalszych rozgrywek awansowały dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, półfinał rozegrany został tzw. „na krzyż”. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w rozgrywkach i po raz kolejny nie zawiedli. Młodsi reprezentanci szkoły walczyli do samego końca jak lwy i ostatecznie zajęli VI miejsce ( skład drużyny: Franciszek Formella, Artur Szymański, Patryk Płotka, Mateusz Sikora, Rafał Kurowski, Korneliusz Holk-Łebiński, Emil Sikora, Norbert Drywa, Aleksander Wydrowski, Rafał Labuda).
  Nieco lepiej spisali się starsi zawodnicy, którzy wylali „siódme poty” i pokazali charakter na boisku. W swojej grupie pokonali drużynę z Kolonii (7:0) oraz SP nr 1 w Kartuzach ( 4:2 ) zajmując 1 miejsce i tym samym awansowali do półfinału, gdzie pokonali zespół z Dzierżążna ( 3:1 ). W finale zmierzyli się ZSO nr 2 w Kartuzach. Ostatecznie nasza reprezentacja zajęła 2 miejsce. Brawo chłopaki, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Skład drużyny: Szweda Kacper, Sikora Mateusz, Piwka Klaudiusz,  Belgrau Daria, Szreder Aleksander, Cirocki Filip, Formella Szczepan, Sikora Waldemar, Baranowski Bartek oraz kapitan Belgrau Remigiusz – okrzyknięty najlepszym bramkarzem turnieju.

  OSTATECZNE WYNIKI ROZGRYWEK ROCZNIKA 2001-2002
  1.    ZSO NR 2 W KARTUZACH
  2.    ZESPÓŁ SZKOŁ IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO W STANISZEWIE
  3.    SP N1 W KARTUZAZCH
  4.    SP W DZIERŻĄŻNIE
  5.    SP MIRACHOWO
  6.    SP KOLONIA

 • Wycieczka rowerowa

  W piątek 5 września o godz. 14.30 grupa 15 uczniów uczęszczających na języka kaszubksi i kółko przyrodnicze wyruszyła na wycieczkę do Stryszej Budy. Po drodze uczniowie obserwowali uprawy na polach i poznawali słownictwo z nimi związane. W Stryszej Budzie zatrzymali się w gospodarswie rybackim państwa Jankowskich. Tam zwiedzili stary młyn i pozostałe po nim urządzenia, a następnie zapoznali się z technicznymi urządzeniami związanymi ze stawami rybnymi oraz obejrzeli hodowane tam ryby. Potem przyszedł czas na relaks, chłopcy grali w piłkę nożną, a na koniec wszyscy zgromadzili się przy ognisku.

strona: