Zespół Szkół w Staniszewie

 

Nawigacja

 • Dzień Seniora

   Zobacz zdjęcia

  Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników obchodzonego w Zespole Szkół w Staniszewie "Dnia Seniora". Za oknem powoli ustępująca zima, a w sali gimnastycznej gimnazjum atmosfera gorąca.
  W tym dniu uczniowie klasy IIa Gimnazjum oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego „Iskierka” przedstawiły zgromadzonym gościom przygotowany program artystyczny. Babcie i dziadkowie mieli okazję obejrzeć jasełka, wysłuchać koncertu kolęd oraz wierszy w wykonaniu dzieci przedszkolnych. Wszyscy aktorzy grali z wielkim przejęciem.
  W zorganizowanym po raz drugi „Dniu Seniora” uczestniczyło ponad 120 osób, w większości mieszkańców Staniszewa, Sianowa i Starej Huty. Nie dopisali w tym roku dziadkowie i babcie z okolic Mirachowa i Kolonii – mamy nadzieję, że w przyszłym roku odpowiedzą pozytywnie na zaproszenie uczniów Zespołu Szkół.

  W czasie imprezy wybrano najstarszych seniorów, którymi zostali pani Elżbieta Szutenberg i pan Stanisław Pryczkowski. Po programie artystycznym odbyła się wspaniała zabawa, która trwała do późnych godzin wieczornych.

  Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością burmistrz gminy Kartuzy Mirosława Lehman, proboszcz parafii sianowskiej parafii Eugeniusz Grzędzicki, ksiądz wikary Andrzej Adamski oraz sołtysi okolicznych wsi – z Sianowa Zygmunt Kwidziński, ze Staniszewa Stanisław Okrój, z Głusina Edmund Jóskowski, z Prokowa Paweł Rybakowski i prezes OSP w Staniszewie Bogdan Gruba z małżonką.

  Organizowana przez nauczycieli, rodziców i uczniów impreza cieczy się coraz większym powodzeniem w środowisku. Dzieci i młodzież chętnie angażują się w przygotowania, a dziadkowie w większości z entuzjazmem przyjmują zaproszenia.

  Jest to jedyna okazja aby mogli spotkać się ze znajomymi, z którymi niejednokrotnie nie widzieli bardzo długo. Jest też uroczystość, w trakcie której mogą odebrać wzruszające życzenia płynące z ust swoich wnuków. Spotkania seniorów weszły już na trwałe w kalendarz szkolnych uroczystości, sprawiają one wiele radości i satysfakcji zarówno organizatorom jak i uczestnikom. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować naszą uroczystość.

  W imieniu organizatorów
  Małgorzata Kreft,
  dyrektor ZS w Staniszewie

   

 • Wigilia w szkole

  Zobacz zdjęcia

  We wtorek 22 grudnia w naszej szkole odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Po trzeciej lekcji wszyscy spotkali się na holu by obejrzeć przedstawienie jasełkowe. Następnie wszyscy udali się do swoich klas by przygotować wigilijny stół i zasiąść do wieczerzy. W jej trakcie czytano Pismo Święte, składano sobie życzenia, łamano się opłatkiem i śpiewano kolędy. Nie zabrakło też świątecznych podarunków od Gwiazdora. Niektórzy zasłużyli sobie na rózgę. Było bardzo miło i świątecznie. A potem zaczął się długi, świąteczny wypoczynek.

 • Cała Polska Czyta Dzieciom

  Zobacz zdjęcia

  W poniedziałek 20 grudnia odbyło się spotkanie z uczniami klas 0-III w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom pod tytułem "Przygoda choinki". W jego trakcie dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez klasę drugą, wysłuchały baśni czytanej przez panią Sylwię i zaśpiewały wiele zwrotek kilku kolęd. Na zakończenie dzieci otrzymały obrazki do kolorowania.

 • Mikołajki

  Dnia 6 grudnia (poniedziałek) w naszej szkole spotykaliśmy wielu Mikołajów. Za mikołaje przebrały się dzieci z klas „0’’-III, ale był tylko jeden Mikołaj, który rozdawał upominki. Dzieci bardzo się cieszyły z tego, że mogą Go spotkać w naszej szkole i dostać upominki. W poniedziałek żadne dziecko nie było nieuprzejme wobec kolegów i koleżanek. Wszyscy bardzo się cieszyli z otrzymanych podarunków.  W imieniu wszystkich dzieci z naszej szkoły bardzo dziękujemy Mikołajowi.

 • Jasełka, aukcja, wywiadówka

  Dnia 6  grudnia (poniedziałek) odbyła się wywiadówka. Przed spotkaniem z rodzicami odbyło się przedstawienie uczniów uczestniczących w zajęciach teatralnych. Odbyła się też aukcja świątecznych ozdób i wypieków. Rodzice byli zachwyceni przedstawieniem i chętnie kupowali ozdoby i świąteczne wypieki. Niestety po tych przyjemnościach rodzice musieli dowiedzieć się o ocenach swoich pociech.

 • Dzień Życzliwości

  Dnia 6 grudnia br. Odbył się apel z okazji dnia życzliwości. Na tym apelu kilkoro uczniów z klasy V przedstawiało dzieciom wesołe i mądre rady aby być kulturalnym, miłym i życzliwym. Radzili nam m.in. Martyna Stankowska i Dawid Baranowski. Apel przygotowała pani pedagog Mariola Mackojć. Na apelu zostały także ogłoszone wyniki konkursu na  najbardziej życzliwego nauczyciela. Została nim pani Małgosia Jankowska. Najbardziej życzliwym pracownikiem szkoły wybrano pana Piotra Bloka.

  Gratulujemy!

 • W Zielonej Szkole

   Zobacz zdjęcia

  Dnia 29 listopada klasa V, oraz dwie  osoby z klasy IV wraz z wychowawcą p. Januszem Mamelskim i z panią Magdaleną Pranczk, udali się do Zielonej Szkoły w Szymbarku. Wyjechali około godziny 10.15, a  dojechali na miejsce około godziny 11.25. W Zielonej Szkole powitała ich pani, która przedzieliła pokoje. Po krótkim odpoczynku uczniowie udali się  do sali na pierwszą lekcję . Druga lekcja odbyła się po południu. Drugiego dnia klasa V wyruszyła oglądać najdłuższą  deskę świata. Odwiedziliśmy również  bunkier i kościół, w którym były ławki z Sianowa, oraz dom do góry nogami. Tego samego dnia popołudniu odbyły się zajęcia. Trzeciego dnia uczniowie pojechali zwiedzać ogromną fabrykę porcelany w Łubianie, a później dostali prezent mikołajkowy w postaci warsztatów wyrabiania papieru czerpanego. Natomiast czwartego dnia cała grupa wybrała się na Wieżycę, później odbył się kulig. Pod koniec dnia było ognisko i wszyscy piekli sobie kiełbaski. Piątego dnia V– klasiści wyjechali w drogę powrotną, do Staniszewa wrócili o godz. 11.20.
   

 • U Świętego Mikołaja

   Zobacz zdjęcia

  W poniedziałek 26 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego z panią Gerdą i uczniowie klasy I i II z wychowawcami bardzo wcześnie, bo już o 7.30 wyruszyli do Drzewiny na Przystanek Świętego Mikołaja.
  Na miejsce dotarli trochę spóźnieni. Czekał już na nich Elf – Karolina. Najpierw zaprosił uczniów do lapońskiego namiotu Kota. Tam czekał na nich drugi Elf, który częstował wszystkich gorącym, świątecznym napojem. W namiocie dzieci zjadły śniadanie i wysłuchały opowieści o Świętym Mikołaju i jego reniferach. Potem przechodziły przez otwory przypominające kominy, przez które Święty Mikołaj przeciska się kilkakrotnie, roznosząc im prezenty. Następnie uczniowie obejrzeli film o tym, jak powstają choinkowe bombki. Po filmie wzięli udział w warsztatach zdobienia bombek i tworzenia kartek świątecznych. Ostatnim punktem programu było spotkanie ze Świętym Mikołajem. Każdy mógł zrobić sobie z nim zdjęcie i zostawić napisany w domu list.
  Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, szczęśliwi i pełni nadziei, że w tym roku Święty Mikołaj spełni ich marzenia.
   

 • Święto Odzyskania Niepodległości

   Zobacz zdjęcia

  Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się apel. Przygotowali go uczniowie z klasy Vi VI pod opieką pani Doroty Kaszuba. W jego trakcie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów związanych z naszą drogą do niepodległości. A wszystko to przeplatane pięknie śpiewanymi pieśniami patriotycznymi przy akompaniamencie pani Liliany, grającej na keybordzie.

 • Pasowanie na czytelnika

   Zobacz zdjęcia

  Dnia 4 listopada bieżącego roku odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowie z Klubu Przyjaciół Książki z klas V i VI przygotowali krótkie przedstawienie o tym, jak należy zachowywać się w bibliotece i jak postępować z książkami aby ich nie zniszczyć. Były również konkursy, w których każdy pierwszak mógł wykazać się znajomością książek. Po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu przez panią Dyrektor każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkową zakładkę ze swoim zdjęciem. Od teraz pierwszaki chętnie korzystają z biblioteki szkolnej.
   

 • Kaszubska wycieczka

  Zobacz zdjęcia

  We wtorek grupa uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego pojechała na jednodniową wycieczkę. Pierwszym celem wycieczkowiczów był Będomin i Muzeum Hymnu Narodowego. Zabytkowy dworek pieknie prezentował się w słońcu i jesiennym krajobrazie. Następnie wycieczka udała się do skansenu we Wdzydzach. Obiekty i przedmioty tam zgromadzone przypominają o coraz bardziej odległej przeszłości. Najwięcej emocji wzbudziła stara szkoła, a zwłaszcza metody w niej stosowane. Bardzo podobał się też wiatrak. Warto wspomnieć, że we Wdzydzach znajduje się też tartak pochodzący ze Staniszewa i zakład stolarski z Mirachowa. Ostatnim punktem programu było Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Najwięcej radości zwłaszcza najmłodszym uczestnkom wycieczki sprawiła możliwość wchodzenia do starych lokomotyw. Z Kościerzyny trochę zmarznięci ale bardzo zadowoleni uczestnicy wycieczki udali się do Staniszewa.

 • Dzień Papieski

  W tym roku w naszej szkole Dzień Papieski obchodziliśmy w poniedziałek 18 października. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani na galowo. Niektórzy odpowiedzieli na apel pani katechetki i przypięli sobie napis "Odwaga świętości". Pod takim właśnie hasłem obchodzony jest tegoroczny Dzień Papieski.

 • Wycieczka do Jastrzębiej Góry

   Zobacz zdjęcia

  W dniach 15-16 października uczniowie klasy piątej uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego wyjechali na wycieczkę nad morze. Po drodze zwiedzili Kalwarię Wejerowską i miejsce pomordowania Kaszubów w latach 1939/40 w Piaśnicy. Nocowali w Jastrzębiej Górze. Tam też spacerowali po promenadzie i na plaży. Wieczorem udali się do Cetniewa do aquaparku. Następnego dnia zwiedzili Władysławowo, gdzie spacerowali po Alei Gwiazd Sportu, podziwiali widok z wieży Domu Rybaka oraz piękne okazy w Muzeum Motyli. Obejrzeli też port rybacki. Następnie udali się na Hel. Tam odwiedzili fokarium, w którym akurat trafili na porę karmienia, spacerowali po promenadzie w porcie helskim, a także udali się na sam koniec Półwyspu Helskiego. Po drodze widzieli liczne bunkry i stanowiska ogniowe. W drodze powrotnej zatrzymali się też przy Muzeum Obrony Wybrzeża. Wycieczka była bardzo udana, między innymi dzięki wspaniałej słonecznej pogodzie.

  Szczególne podziękowania należą się mamie Sandry, pani Joli Kwidzinskiej, która pojechała na wycieczkę jako opiekunka, a także panu Krzysztofowi Makuratowi, który użyczył na potrzeby wycieczki swojego busa.

 • Dzień Edukacji Narodowej

   Zobacz zdjęcia

  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w  czwartek uczniowie klasy V i VI z Kółka Teatralnego pod opieką pani Emilli Wenta przygotowali wesołe przedstawienie ukazujące życie szkolne. Po przedstawieniu Samorząd Szkolny w imieniu wszystkich uczniów złożył życzenia nauczycielom, którzy otrzymali też symbolicznego kwiatka. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła nagrody kilkorgu nauczycielom i pracownikom szkoły.

 • Pasowanie na uczniów

   Zobacz zdjęcia

  W sobotę 2 października w Szkole Podstawowej odbyło się pasowanie na uczniów dzieci z klasy pierwszej. Na szkolnym holu zebrali się uczniowie klas młodszych, pierwszoklasiści wraz ze swoimi rodzicami i nauczyciele. Dzieci z klasy pierwszej z pomocą swojej pani i starszych kolegów przedstawili piękny program artystyczny. Zaśpiewali też kilka piosenek przy akompaniamencie pana Jerzego Holka-Łebińskiego, który grał na akordeonie. Następnie pierwszaki złożyły przysięgę, przeszły przez bramę do wiedzy i zostały pasowane na uczniów przez panią Dyrektor. Złożyły też swój odcisk palca pod tekstem przyrzeczenia i otrzymały upominki. Ostatnią częścią uroczystości był poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na uroczystości obecny był też ksiądz Proboszcz. Naszym młodszym kolegom życzymy wielu miłych dni w szkole i samych sukcesów.

 • Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

   Zobacz zdjęcia

  Dnia 30.092010r. (czwartek) odbyła się dyskoteka dla klas IV-VI z okazji Dnia Chłopaka. W tym roku dyskoteka nie odbyła się na sali gimnastycznej jak zwykle, ale w stołówce (kl. V). Było  dużo konkursów, w  których uczniowie chętnie brali udział. Było bardzo wesoło. Życzymy (sobie) wielu udanych dyskotek!

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

   Zobacz zdjęcia

  No i się zaczęło. Tradycyjnie pierwszego września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Jaki będzie? Dość krótki. W Gimnazjum tylko dwie klasy pierwsze. Za to w podstawówce aż dwie zerówki. Na ten Nowy Rok wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom życzymy wiele sukcesów i zadowolenia. Na pocieszenie przypominamy, że rok szkolny to tylko dziesięciomiesięczna przerwa w wakacjach!

 • Kółko historyczne

  W naszej szkole w roku szkolnym 2009/2010 działało kółko historyczne. Jego celem było pogłębienie i rozszerzenie wiedzy historycznej. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności – praca z tekstem źródłowym, samodzielne wypowiedzi i prezentacje na dany temat.
  Przygotowywano się do konkursów historycznych. Marta Stenka zajęła 6 miejsce w Rejonowym Konkursie Historycznym (kuratoryjnym). Drużyna w składzie: Karolina Hewelt, Żaneta Hewelt i Klaudia Krefta zajęła I miejsce w IX Powiatowym Konkursie Mitologicznym (po raz trzeci).
  Klasa IId przygotowała dwa uroczyste apele:
  - z okazji Święta Edukacji Narodowej, przyznano po raz pierwszy w historii szkoły Oskary Nauczycielskie
  - z okazji 70 – tej rocznicy zbrodni Katyńskiej. Od września systematycznie odbywały się żywe lekcje historii i cykl przygotowany przez bractwo rycerskie KERIM z Gniewu. Obejmował on czasy Starożytnej Grecji i Rzymu, średniowieczną Europę do XVII w. szlachty polskiej.
   

 • Wizyta w Centrum Hewelianum

   Zobacz zdjęcia

  Dnia 19 czerwca uczniowei Gimnazjum udali się do Gdańska do Centrum Hewelianum. Brali tam udział w różnych pokazach, warsztatach i wykładach na temat ciekawostek fizycznych i chemicznych. Oglądali też ciekawe wystawy.

 • "Duszek" znowu najlepszy w powiecie!

   „Duszek” szósty raz z rzędu wygrywa Powiatowy Konkurs Gazetek Szkolnych. W piątek przedstawiciele redakcji naszej szkolnej gazetki odebrali nagrody i tytuł Super Gazetki Powiatu Kartuskiego. Gratulujemy!

strona: