Zespół Szkół w Staniszewie

 

Nawigacja

 • VI Kartuski Turnieju Wiedzy o Języku Angielskim

  Już po raz szósty nauczyciele angliści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach oraz Zespołu Szkól w Staniszewie mają zaszczyt zaprosić uczniów klas 4-6 do udziału w VI Kartuskim Turnieju Wiedzy o Języku Angielskim. Prawo uczestnictwa w Turnieju mają wszyscy uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej z terenu gminy Kartuzy i Sierakowice. Warunkiem przystąpienia do Turnieju jest przesłanie lub dostarczenie formularza zgłoszeniowego na adres: Zespół Szkół w Staniszewie, 83-328 Sianowo, Staniszewo 2a, lub e-mailem na adres: pauli_k@interia.pl do 04.04.2012r. oraz obecność w dniu przeprowadzenia turnieju, czyli 18.04.2012r. o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach.
  Formularz zgłoszeniowy, regulamin i informacje o przebiegu dostępne są  tutaj  oraz w siedzibie szkoły. Zapraszamy!      

 • Zabawa karnawałowa w podstawówce

  Zobacz zdjęcia 

  We wtorek 21 lutego w Szkole Podstawowej odbyła się dyskoteka karnawałowa. Jak zwykle uczniowie dopisali, wszyscy świetnie się bawili przy muzyce z komputera. Podczas zabawy odbyły się trzy  się  konkursy.  Najpierw przeprowadzono konkurs  tańca w  parach. Potem dwukrotnie zabawę z siadaniem na krzesełka. Na prośbę samorządu odpowiedziało kilka osób, które przybyły przebrane w różne stroje. Za jaciekwaszy strój zostali nagrodzeni:

  I miejsce Oliwia Pakura
  II miejsce Kinga Trepczyk
  III miejsce Iza Formela
  Najśmieszniejszy był strój przygotowany przez Dominikę Trepczyk, która przebrała się za Michela Jacksona. 

   Zapraszamy do oglądania zdjęć.

 • Walentynki

  Zobacz zdjęcia 

  14 lutego jak co roku  obchodziliśmy w Szkole Podstawowej Walentynki. Tym razem zainteresowanie kartkami było ogromne. Skrzynka walentynkowa okazałą się zbyt mała by pomieścić wszystkie kartki. Potrzebny był dodatkowy worek. Potem kartki były rozdawane uczniom i nauczycielom podczas przerw, co wywołało ogólną radość w szkole.

 • Kabaret Kùńda w Staniszewie

  W niedzielę 12 lutego w Gimnazjum w Staniszewie odbył się występ kaszubskiego kabaretu „Kùńda” w składzie: Patryk Mudlaw, Jacek Lange i Adam Hebel. Młodzi komicy przyjechali z inicjatywy bibliotekarki, pani Marii Dampc. Mimo dość trudnych warunków pogodowych mieszkańcy Staniszewa i okolic nie zawiedli i widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. Jak się szybko okazało, nikt nie żałował, że zdecydował się przybyć by obejrzeć popisy kaszubskich „kùńdów”. Wszyscy znakomicie się bawili, na widowni co chwilę wybuchały salwy śmiechu, nie żałowano też braw artystom, którzy przedstawili prawie półtoragodzinny program. Znalazły się w nim m.in. takie skecze, jak stadiony na Euro 2012, mechanik, podatek, czy piosenka „Żebës të wiedzała”. Na szczególną pochwałę zasługuje swoboda sceniczna, jaką zademonstrowali członkowie kabaretu, łatwość wyczuwania nastrojów widowni i co najcenniejsze dla kabaretu, dar rozśmieszania widzów. Stosunkowo skromnymi środkami udało się też uzyskać niezwykle udany efekt komiczny dzięki częstym zmianom stroju i przebierankom. Na scenie można było oglądać na zmianę ludzi starszych i młodych, panów i panie, nawet niezwykle zgrabne blondynki, a także urzędników, robotników, lekarza, mechaników, itp. Trio z Luzina nieźle też radziło sobie z tańcem i śpiewem, oczywiście jeśli chodzi o rozśmieszanie widowni.
  Na zakończenie wypada młodym artystom życzyć wiele zapału na przyszłość, żeby nie ustawali w wysiłkach doskonalenia swoich umiejętności zarówno scenicznych, jak i językowych. Z pewnością drzemie w nich jeszcze sporo możliwości i jeśli nie ustaną w wysiłkach i będą kontynuować swoją działalność, już niedługo doczekamy się świetnego kabaretu kaszubskiego na wysokim poziomie. Panowie z kabaretu „Kùńda” są już bardzo bliscy tego celu. A to jest wspaniała nowina dla wszystkich, którym leży na sercu kaszubska kultura.
   

 • Bal Seniora w Zespole Szkół w Staniszewie

  Zobacz zwiastun filmu

  Zobacz zdjęcia

  Dnia 22 stycznia 2012r. w Gimnazjum przy Zespole Szkół w Staniszewie odbyły się po raz trzeci uroczyste  obchody  Dnia Seniora.  Na uroczystość przybyło 180 seniorów – w większości mieszkańców okolicznych sołectw.  W spotkaniu wzięła udział Pani Mirosława Lehmann – Burmistrz Kartuz, Proboszcz Parafii w Sianowie – ksiądz Eugeniusz Grzędzicki  oraz  sołtysi; z Bącza- Pani Jadwiga Bulczak, z Głusina – Pan Edmund Jóskowski, z Koloni – Pan Benedykt Kwidziński, z Sianowskiej Huty – Pan Franciszek Szwaba, z Sianowa – Pan Zygmunt Kwidziński, ze  - Staniszewa – Pan Stanisław Okrój, ze  Starej Huty – Pan  Wojciech Miotk, a także Prezes OSP w Staniszewie Pan Bogdan Gruba.
  Obchody uświetnił koncert w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic pod kierunkiem Pana Wojciecha Hewelta. Dla przemiłych Gości uczniowie  Szkoły Podstawowej w Koloni przygotowali przedstawienie „Jaś i Małgosia”.  Zatańczył także zespół  regionalny ze Szkoły Podstawowej w Staniszewie  pod kierunkiem Pani Małgorzaty Jankowskiej i Pana Eugeniusza Szutenberga.  
  Seniorzy bawili się wspólnie przy dźwiękach zespołu „Sami Swoi”, udowadniając kolejny raz, iż mają jeszcze wiele sił i nie wiek jest najważniejszy, lecz radość wyjścia z domu, ze spotkania z innymi, z bycia razem i docenienia tego, że się o nich pamięta.
  Dyrekcja Zespołu Szkół w Staniszewie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości; Pani Burmistrz Kartuz - Mirosławie Lehmann, Kustoszowi Parafii w Sianowie - Księdzu Proboszczowi Eugeniuszowi Grzędzickiemu,  Proboszczowi Parafii w Prokowie – księdzu dr Grzegorzowi Lewandowskiemu, Proboszczowi Parafii w Mirachowie – księdzu Bogdanowi Myszk, Księdzu wikariuszowi Andrzejowi Adamskiemu, Dyrektorom Szkół Podstawowych w Koloni, Mirachowie i Prokowie,  sołtysom, rodzicom uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Staniszewie, wszystkim darczyńcom, a także pracownikom Zespołu Szkół w Staniszewie.
  Podziękowania kierujemy także do firmy - Przewozy Autobusowe "Gryf" – dzięki której możliwe było zorganizowanie dojazdu dla mieszkańców Prokowa.
  M. Kreft – Dyrektor ZS w Staniszewie
   

 • Zobacz zdjęcia

  W dniu 14.01.2012r w Gimnazjum w Staniszewie w godzinach 9.00 – 13.00 odbył się bal karnawałowy dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas I-III. Organizatorami balu były nauczycielki z grupy przedszkolnej, oddziałów przedszkolnych oraz nauczania zintegrowanego. Ponadto w pomoc zaangażowała się także młodzież gimnazjalna. Dzieci przebrane były za rożne postacie z bajek. Wszystkie stroje były bardzo pomysłowe, jednak za najlepsze uznano: ,,Kota w butach”, ,,Czarownicę” i ,,Pippi Langstrumpf”. Dzieci uczestniczyły w licznych konkursach: rycerz i królewna, zabawa z workiem, karnawałowa parada, rysowanie z zamkniętymi oczami, oddzielanie grochu od fasoli, lot na balonie, czarodziejska kula i wiele innych. Wielką atrakcją podczas balu były zabawy z kolorowymi balonami, które wirowały nad głowami dzieci. Zabawy, humoru i radości było co nie miara. Dzieci z radością i uśmiechem na twarzach tańczyły i podskakiwały w rytm muzyki. Niespodzianką był słodki poczęstunek napoje oraz nagrody
   

 • Sięgnij po sukces - spotkanie dyrektorów i nauczycieli z panią Burmistrz

  Zobacz zdjęcia

  W ramach realizowanego w naszej gminie projektu "Sięgnij po sukces - zajęcia rozwijące dla gimnazjalistów Gminy Kartuzy" w czwartek odbyło się w naszym Gimnazjum spotkanie dyrektorów szkół i nauczycieli z panią Burmistrz Mirosławą Lehman i panią Elżbietą Reiter. Podczas spotkania przedstawiciele wydawnictwa PWN.PL demonstrowali zastosowanie nowoczesnego sprzętu do nauczania fizyki w gimnazjach. Dzięki udziałowi w projekcie sprzęt ten od października znajduje się w naszej szkole, jako jednej z nielicznych w całej Polsce. Składają się na niego dwa zestawy do wizualizacji zagadnień związanych z elektycznością i magnetyzmem: Sonda 1 i Sonda 2. Jak widać na zdjęciach wzbudził on wśród gości duże zainteresowanie. Dzięki niemu możliwa jest bardziej praktyczna nauka fizyki, a także wizualizacja efektów dokonanych doświadczeń za pomocą komputera. Jak mówią uczniowie: "Nauka fizyki dzięki doświadczeniom i dzięki ich wizualizacji za pomocą komputera i tablic interaktywnych jest o wiele bardziej ciekawa niż sama teoria. My uczniowie lepiej rozumiemy jak działają poszczególne prawa fizyki i pozwala nam to lepiej napisać sprawdzian czy też test kompetencji. Te lekcje bardziej nam się podobają niż zwykłe, teoretyczne zajęcia i staramy się bardziej skupić i uważnie śledzić przebieg takiej lekcji."

 • „Spotkanie Wigilijne” w oddziale przedszkolnym „Iskierka” 2011 r.

  Zobacz zdjęcia
   

  Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale i przez dorosłych. Tradycją oddziału przedszkolnego „ Iskierka” jest przygotowywanie i wystawienie Jasełek.W tym roku zorganizowaliśmy 14 grudnia „Spotkanie Wigilijne”, na które zostali zaproszeni rodzice i goście. przygotowania zaczęły się od ułożenia programu i nauki ról na Jasełka. Następnie były próby, przygotowywanie strojów i dekoracji. W role aktorów wcieliły się wszystkie dzieci i na czas trwania przedstawienia uwagę zebranych skupiali na sobie. Była Maryja, Józef, aniołowie, śnieżynki, pastuszkowie oraz dzieci składające dary małemu Jezuskowi. Śpiewane przez dzieci kolędy wytworzyły niepowtarzalną atmosferę zbliżających się Świąt. Po występie przybył Święty Mikołaj z workami pełnymi prezentów i ten właśnie moment dla dzieci był najważniejszy. Dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy przygotowali poczęstunek wszyscy razem zasiedli do odświętnie nakrytych stołów. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom oraz pani Grażynie Gruba za  zaangażowanie.
  Uroczystość przygotowywały i prowadziły;
  Ewa Dzienisz oraz
  pani Grażyna Gruba.
   

 • Wigilia w szkole

  Zobacz zdjęcia

  W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną po kilku lekcjach i przedstawieniu jasełkowym każda klasa udała się do swojej sali na wigilię klasową. Szkolne ławki zostały zamienione na piękne wigilijne stoły i zastawione wieloma smakołykami. Uczniowie z wychowawcami i zaproszonymi nauczycielami składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem i niecierpliwie czekali na przybycie gwiazdora. W tym czasie śpiewali kolędy albo spożywali pyszności z wigilijnego stołu. Wreszcie pojawił się też Gwiazdor, który w tym roku był bardzo surowy i mało kto zdołał uniknąć rózgi. Na szczęście Gwiazdor wręczył też wszystkim prezenty.

 • Jasełka kaszubskie

  Zobacz zdjęcia

  Dnia 22 grudnia w Szkole Podstawowej w Staniszewie z okazji Świąt Bożego Narodzenia klasa VI wystawiła kaszubskie jasełka. Całe przedstawienie było w języku kaszubskim, a zostało przygotowane pod kierunkiem pani Mirosławy Kaizer. Na szczególną pochwałę zasługują piękne stroje poszczególnych postaci. Akcja tradycyjnie toczyła się w Betlejem i w okolicach a dotyczyła niezwykłych wydarzeń związanych z Narodzeniem Jezusa.

 • Dziękuję, nie palę

  W listopadzie odbył się szkolny konkurs  plastyczny pt. „Dziękuję, nie palę”. Plakaty o szkodliwości palenia papierosów wykonało 15 uczniów, 14 uczniów zostało nagrodzonych. Konkurs  roztrzygnięto 15.12.2011r.
  Nagrody otrzymują:
  Kl. I-III
  Damian Wenta kl. III
  Marzena Miotk kl. III
  Julia Wenta kl. Ib
  Kacper Kaszuba kl. Ib
  Norbert Stenka kl. Ia
  Marta Cierocka kl. III
  Julia  Leyk kl. III
  Kl. IV
  Justyna Konkol
  Julia Eliza Formela
  Kasia Sobczak

  Za udział w konkursie:
  Monika Hinc kl. I
  Daria Drzonowska kl. I
  Agata Baranowska kl. III
  Klaudiusz Lejkowski kl. I
  Małgorzata Jóskowska kl. I

 • Wystawa bożonarodzeniowa

  Zobacz zdjęcia

  To już dziewiąty raz, gdy uczniowie Gimnazjum w Staniszewie z okazji Świąt Bożego Narodzenia zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności artystyczne na wystawie bożonarodzeniowej. W tym roku wystawę otwarto 6 grudnia i do 22 grudnia można podziwiać prace wykonane przez młodzież gimnazjalną. Tym razem wystawa różni się od wystaw minionych lat. Jej hasło brzmi „BIG WYSTAWA”,  a prezentuje ozdoby bożonarodzeniowe wielkości człowieka, wykonane z papieru, drewna, gałęzi brzozy oraz szyszek. Postacie są mają ok. 2 metry, a w saniach Św. Mikołaja mogą zasiąść dwie osoby. Uczniowie uprzednio przygotowali projekty, które realizowali wspólnie (w obrębie swojej klasy) na zajęciach plastycznych i technicznych pod opieką pań : Lidii Plichta i Adrianny Skorowskiej. Wystawa bożonarodzeniowa już zrobiła ogromne wrażenie na najmłodszych: przedszkolakach i uczniach zerówek. Najlepsza ekspozycja zostanie 22 grudnia nagrodzona za pomysł, temat, wkład pracy, estetykę i oryginalność.

 • Kamizelki na Mikołaja

  Dnia 6 grudnia do Gimnazjum w Staniszewie przybyła pani Burmistrz wraz z przedstawicielem PZU i w ramach  akcji : „Bezpiecznie na drogach” rozdano uczniom kamizelki odblaskowe, tak by młodzież podczas drogi do szkoły i powrotu do domu czuła się bezpiecznie, a dla kierowców była już z daleka widoczna.

 • Aukcja ozdób świątecznych

  Szóstego grudnia w budynku Gimnazjum w Staniszewie odbyła się wywiadówka. Korzystając z tej okazji samorządy gimnazjum i podstawówki zorganizowały aukcję ozdób świątecznych i różnych smakołyków. Aukcja cieszyła się dużym powodzeniem i prawie wszystkie wystawione towary zostały sprzedane, a samorządy zebrały sporą kwotę na swoją działalność.

 • Mikołajki

  W podstawówce coraz więcej osób w dniu 6 grudnia, znanym dzieciom jak dzień Świętego Mikołaja, przychodzi do szkoły z atrybutami tego świętego. W tym roku była to już spora grupa dzieci, a  nawet nauczycieli, w czerwonych czapkach, a także z brodą i wąsami. Szkoda tylko, że żaden z tych Mikołajów nie rozdawał w tym roku prezentów.

 • Zabawa andrzejkowa

  Zobacz zdjęcia

  W podstawówce w czwartek 24 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Była to kolejna bardzo udana zabawa. Wszyscy świetnie się bawili, tym bardziej, że uczniowie przygotowali wiele konkursów a zpomocą pani Kaizer przeprowadzili też andrzejkowe wróżby.

 • Wróżby andrzejkowe

  Zobacz zdjęcia

  W podstawówce wieczór andrzejkowy z wróżbami już się odbył. Było wiele emocji i zabawy. Zapraszamy do oglądania zdjęć!

 • Eliminacje do I Gminnego Konkursu Nursery Rhymes

  W piątek, 18 listopada 2011 roku w szkole podstawowej odbyły się szkolne eliminacje do I Gminnego Konkursu "Nursery Rhymes". Ku miłemu zaskoczeniu anglistek uczniowie okazali duże zainteresowanie konkursem - aż 24 uczniów klasy IV, V i VI zdecydowało się zmierzyć z własną tremą przed występem scenicznym i wyrecytowało wybrany wierszyk po angielsku. Panie, Ewa Wiśniewska i Paulina Krieger-Korosacka z uwagą słuchały recytatorskich popisów i zdecydowały, że 25 listopada na konkursie w Kartuzach naszą szkołę reprezentować będą: Zosia Szutenberg (miejsce I), Martyna Stankowska (miejsce II) i Julia Eliza Formela (miejsce III). Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Ula Leśniewska, Adrian Wenta i Bartek Bronk. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a za naszych przedstawicieli w etapie gminnym trzymamy kciuki. Powodzenia!

 • Otwarcie placu zabaw

  Zobacz zdjęcia

  „Tak niewiele trzeba, aby sprawić najmłodszym radość”
  17 listopada 2011 roku o godzinie 10.00 pani Mirosława Lehman, Burmistrz Kartuz, dokonała uroczystego otwarcia placu zabaw, który powstał przy Gimnazjum w Staniszewie. Przed  przecięciem wstęgi dzieci z Oddziału Przedszkolnego powitały przybyłych gości krótkim programem artystycznym, w którym wyraziły swoją wdzięczność za nowe miejsce do zabawy. Na uroczystości obecni byli: pani Małgorzata Kreft - dyrektor Zespołu Szkół w Staniszewie, pan Stanisław Okroj - sołtys Staniszewa oraz pan Bogdan Gruba, a także dzieci z oddziałów przedszkolnych  i punktu przedszkolnego „Iskierka” przy Zespole Szkół z wychowawcami. Wszystkich zebranych powitała pani Małgorzata Kreft, dyrektor placówki, która stwierdziła, że spełniło się jej kolejne marzenie jako dyrektora szkoły.„Dzięki pomocy burmistrza, radnych i mieszkańców od dziś dzieci z naszej szkoły i naszej miejscowości  mają  gdzie miło i bezpiecznie spędzać wolny czas” – powiedziała Małgorzata Kreft. Następnie dzieci przekazały pani burmistrz podziękowania oraz wręczyły  nożyce do uroczystego przecięcia wstęgi.
  „To ważny dzień dla całej społeczności wsi. Gratuluję mieszkańcom podjętej decyzji w sprawie zorganizowania placu zabaw. Życzę, by służył on dzieciom długo i bezpiecznie” – powiedziała Mirosława Lehman. Po krótkim przemówieniu do oficjalnego otwarcia placu zabaw „nożyczki” przyłożyli: Mirosława Lehman, Małgorzata Kreft, Stanisław Okroj, Bogdan Gruba oraz dzieci.
   

 • Sięgnij po sukces

  Wraz z początkiem października w naszym Gimnazjum ruszyły dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach nowego projektu edukacyjnego. Projekt nosi nazwę „Sięgnij po sukces – zajęcia rozwijające dla gimnazjalistów Gminy Kartuzy” i współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W Gminie Kartuzy do projektu przystąpiły wszystkie cztery gimnazja.
  W naszej szkole odbywaja się zajęcia z następujących przedmiotów: fizyki, języka angielskiego,  języka niemieckiego,  geografii,  matematyki, informatyki, chemii i zajęcia psychologiczne. Zajęcia będą się odbywać przez trzy kolejne lata szkolne, to  jest aż do 2014 roku. Każdego roku odbędzie się po 40 godzin zajęć z matematyki dla trzech grup, po 40 godzin zajęć z informatyki dla trzech grup, po 40 godzin zajęć z psychologii dla czterech grup i po 40 godzin zajęć z tzw. kompetencji kluczowych dla dwòch grup. Grupy zostały utworzone zarówno z uczniów klas pierwszych, drugich jak i trzecich. Liczą one minimum po 10 osób. Dla niektórych  grup przeprowadza się zajęcia wyrównujące, dla innych rozwijające. Na zajęciach będzie się też wykorzystywać platformę e-lerningową. Mamy nadzieję, że uczniowie skorzystają z tej niezwykłej szansy na poszerzenie swoichwiadomości i umiejętności.

strona: